Ez már Mérő Verának is sok volt: nekiment Magyar Péternek az audis ámokfutó kapcsán tett kijelentése miatt
„Az azért kemény, hogy Magyar Péter lényegében rogáni kamunak titulálja azt a BRFK-közleményt” – fogalmazott az emberjogi aktivista.
Magyarország adórendszere még Németországét, Finnországét és az Egyesült Államokét is előzi egy új kutatás szerint.
Az adózási versenyképességi index (ITCI) célja annak mérése, hogy egy ország adórendszere milyen mértékben szolgálja a versenyképességet és az egyenlő bánásmód elvét – írja a Tax Foundation friss elemzése.
A jó adópolitikának alacsonyan kell tartania a marginális adókulcsokat, mert ma a vállalatok bármelyik országba könnyen áthelyezhetik tevékenységüket aszerint, hogy hol kell a legkevesebb adót megfizetni.
A magas adók elriaszthatják a befektetőket, emiatt pedig jelentősen lelassulhat egy adott gazdaság fejlődése, ráadásul
– fogalmaz a Tax Foundation.
A Tax Foundation az OECD-re hivatkozva azt állítja, hogy leginkább a magas vállalati adó tartja vissza a gazdasági növekedést, miközben a személyi jövedelemadók és a fogyasztást terhelő adók már kevésbé károsak a gazdasági fejlődésre nézve. A szakértők szerint az ingatlanokra kivethető adó árt a legkevésbé a növekedésnek és ez az adó okozza a legkevesebb torzítást a gazdasági szereplők gazdasági cselekedeteiben, mert
Hozzá kell tenni, hogy a rangsor semmiképp sem az életszínvonalat vagy a társadalom egészének jólétét méri.
Az intézet szerint a fenti elveket figyelembe vevő semleges és versenyképes adópolitika fenntartható és stabil gazdasági növekedéshez vezet, ami a kormányoknak jelentős adóbevételt biztosít. Ennek nyomán az elmúlt néhány évtizedben az OECD országok folyamatosan csökkentették a vállalati és személyi jövedelmek marginális adókulcsait. Ezt a folyamatot kiegyenlítve a legtöbb OECD-tagállam jelentős összegű bevételt szerez például a munkát, illetve a fogyasztást terhelő adókból, mutat rá a Tax Foundation.
Az elemzés több mint 40 adózást érintő mutatót vesz figyelembe, amelyek nem csak az adó mértékét, hanem azok struktúráját is értékelik. A jelentésben vizsgálják a vállalati adókat, a személyi jövedelemadókat, a fogyasztást terhelő adókat, az ingatlanadókat és a külföldön szerzett profitok megadóztatását is.
A 2010 óta tartó nagy magyar adócsökkentési hullámról itt közölt részletes elemzést a Makronóm.
Magyarország összesítésben 69 pontott szerzett a felmérésben és érte el a 13. helyet. Magyarország a részkategóriák tekintetében a hatodik helyen áll a vállalati adók szempontjából, a nemzetközi vállalatok adószabályainak tekintetében pedig a negyedik helyet szerezte meg.
A leggyengébb helyezést a hazai fogyasztást terhelő adókban érte el Magyarország, mivel a 27 százalékos áfakulcs a legmagasabb egész Európában.
A legalacsonyabb fogyasztást terhelő adó az USA-ban található, 7,4 százalékos értékkel, amelynél az európai átlag jóval magasabb.
A személyi jövedelemadó és az ingatlanadó esetében a 9. illetve 17. helyen állunk. Az intézet szerint
A magyar 15 százalékos személyi jövedelemadó a legalacsonyabb az OECD országok között, míg a legmagasabb jövedelmet terhelő adó Japánban van, 55,9 százalékkal.
Az OECD országok között Magyarországon a legalacsonyabb a társasági adó is, amely 9 százalék. Az OECD-tagállamok esetében a társasági adókulcs átlaga 22,9 százalék.
Az alábbi táblázatban az országok neve mellett a helyezésüket, a pontszámukat, majd az egyes adótípusok tekintetében elért helyezéseiket láthatjuk.
Érdemes hozzátenni, hogy a korábbi évekhez képest
2018-ban már 13. helyen állt hazánk, ahogyan korábban már beszámoltunk a Makronómon, azóta – 2019 kivételével – stabilan tartja a helyezését az adózási rangsorban.
Egy másik balti-állam – Lettország – végzett a második helyen, Új-Zéland pedig a harmadik helyen zárt. A visegrádi országok közül Csehország a hatodik, Szlovákia pedig a 11. helyen végzett, míg a régióból Lengyelország rendelkezik a legkevésbé versenyképes adórendszerrel.
(Borítókép: MTI/Krizsán Csaba)